szybujący ptak DoM Dobre Miejsce

Dlaczego warto ROZWIJAĆ SIEBIE?

szybujący ptak DoM Dobre Miejsceźródło zdjęcia

Moją trylogię na temat ROZWIJANIA SIEBIE (zobacz część I – tutaj, a część II – tu) postanowiłam dopełnić kilkoma refleksjami dotyczącymi korzyści, jakie mogą wyniknąć z samopoznania oraz rozwijania swojego potencjału. Należę do osób, których zdecydowanie nie trzeba przekonywać do podjęcia wysiłku pracy nad własnym wnętrzem, ale gdyby ktoś miał jakieś wątpliwości, czy tak z pozoru abstrakcyjne zajęcie może się opłacać, zachęcam do czytania i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu.

Oto moje powody, dla których warto ROZWIJAĆ SIEBIE:

Odkrywasz sens życia

Może to dziwnie zabrzmi, ale nie tylko Ty masz jedno życie. Także ono – Twoje życie – ma tylko Ciebie i to przede wszystkim Ty możesz nadać mu znaczenie i sens. Napomknęłam już o tym tutaj – rozwijając swoje pasje i talenty, zaczynasz tak naprawdę realizować najlepszą wersję samego siebie, a przez to Twoje życie nabiera kolorów, staje się ukierunkowane na wypełnienie Tobie tylko przypisanej misji. A co najbardziej fascynujące, to Ty odczytujesz tę misję, korygujesz ją w procesie realizacji, dookreślasz jej szczegóły. Stajesz się artystą, który tworzy wspaniałe dzieło pt. „Moje życie”.

Czujesz radość i satysfakcję

Takie kreowanie własnego życia i nadawanie mu znaczenia w toku rozwijania siebie potrafi być szalenie inspirujące, dodające energii i sił witalnych. To nie znaczy, że nagle znikają wszystkie Twoje problemy czy że przestajesz cierpieć. Zaczynasz jednak z czasem uczyć się, jak wykorzystywań nawet trudne doświadczenia, by ostatecznie mogły Ci służyć i by wyciągać z nich dobro. Poza tym poświęcanie czasu sobie, wychodzenie naprzeciw swoim potrzebom, rozpoznawanie swoich mocnych stron skutecznie podnosi poziom endorfiny i sprawia, że na co dzień czujemy się dużo lepiej, przez co łatwiej radzimy sobie z przeciwnościami losu.

Wzmacniasz poczucie swojej wartości

Tak, jak wspomniałam w poprzednim artykule – Twoja wartość jest niezaprzeczalna, choć czasem możesz tracić ją z oczu i gubić z nią kontakt. Gdy jednak konsekwentnie poświęcasz czas na poznawanie siebie i rozwijanie swojego wnętrza, zaczynasz dostrzegać wiele swoich zalet i umiejętności, które niczym skarb spoczywają w Tobie. To sprawia, że bardziej ufasz sobie i wiesz, że możesz na sobie samym polegać. Nie szukasz już poczucia bezpieczeństwa na zewnątrz – w pieniądzach, karierze zawodowej czy budowanych związkach, bo potrafisz odnaleźć je w sobie. W ten sposób zyskujesz pewność siebie i wierzysz, że Twoje życie i Ty sam możesz być dla innych cenny. Twoje relacje i wszelkie działania stają się tym samym bardziej bezinteresowne.

Służysz sobą innym

Kiedy rozwijając siebie, widzisz już, ile jesteś wart, dociera do Ciebie, że nie możesz marnować swoich talentów. Otwiera Ci się serce i masz coraz głębszą potrzebę dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi. Pragniesz wnosić dobro dla świata, a w działaniu rozwijasz swoje predyspozycje jeszcze lepiej. Przez to zyskują nie tylko inni, ale także i Ty. Ofiarowane dobro wraca do Ciebie w postaci mniejszych i większych gestów wdzięczności. Rozwijając siebie stajesz się wzorem i inspiracją dla innych.

Zastanów się teraz nad sobą. Która z wymienionych korzyści jest dla Ciebie największą motywacją do ROZWIJANA SIEBIE? Chętnie przeczytam o tym w komentarzu.

Scroll to Top