drewniany płot domowy manifest w pracowni

DoM-owy Manifest

drewniany płot domowy manifest w pracowniźródło zdjęcia
 

Długo zastanawiałam się, jak to wyrazić. Jakimi słowami? W jakiej formie plastycznej? Dziś chcę zachęcić Cię do stworzenia własnego Manifestu. Może on dotyczyć bezpośrednio Ciebie i Twojego życia. Może też odnosić się do Twoich zawodowych działań, biznesowych przedsięwzięć itp.

Manifest jest formą wyrażenia głębszych wartości, które leżą u podłoża tego, co robisz. Dzięki niemu możesz być dla swojego otoczenia bardziej przejrzysty/-a. Ogłaszając Manifest, możesz przyciągać do siebie ludzi o podobnych przekonaniach. Zwiększa to także Twoje szanse na znalezienie osób naprawdę zainteresowanych tym, co robisz.

Oto kilka moich wskazówek, które pokażą Ci, jak się zabrać do tworzenia Manifestu:

  1.  Zacznij od jakiejś wyciszającej praktyki, która pomoże Ci odpowiedzieć sobie na pytanie, po co w ogóle taki Manifest jest Ci potrzebny. Idź na spacer albo usiądź wygodnie w fotelu, zrelaksuj się i przemyśl to.
  2. Odpowiedz sobie na pytania: Co chciałbyś/chciałabyś ogłosić światu? Jakie wartości są dla Ciebie na tyle ważne, że chcesz być ich siewcą w swoim otoczeniu? Jakimi ideami chcesz zarażać innych, by Twoje środowisko było choć trochę lepsze? Spisz to wszystko na papierze.
  3. Następnie spróbuj swoje wartości wyrazić poprzez krótkie hasła brzmiące jak zachęty, wezwania, zaklęcia, które będą się odwoływać bezpośrednio do drugiego człowieka. Użyj przy tym czasowników, które będą motywować do przyjęcia aktywnej postawy.
  4. Zastanów się, jaka forma wzmocni Twój przekaz. Mój DoM-owy Manifest to siedem krótkich rozwojowych haseł, które w formie językowej odnoszą się do metafor związanych z domem. Mogłabym zapisać je w formie kolorowego graffiti namalowanego na szarym murze. Mogłabym wyryć te słowa w twardym kamieniu albo wyżłobić dłutem w drewnie. Póki co jednak, zdecydowałam się wypisać je na zdjęciu ze sztachetami płotu. Chcę przez to wyrazić swoje pragnienie, by ten Manifest był widoczny i godnie reprezentował DoM – Dobre Miejsce jako wirtualną przestrzeń. Zależało mi zarówno na jego komunikatywności i trwałości, ale też na estetyce przekazu. Wszystko zależy od Twojego stylu i kreatywności. Jeśli zajmujesz się robótkami ręcznymi, możesz swój Manifest wyhaftować. Jeśli jesteś fryzjerem, możesz ozdobić hasłami Twojego Manifestu lustra w Twoim gabinecie, żeby przestrzeń, w której pracujesz, nabrała bardziej spersonalizowanego charakteru.
  5. Pamiętaj o tym, by od czasu do czasu uaktualnić i skorygować swój Manifest. Regularnie sprawdzaj, czy w swoich działaniach jesteś mu wierny/-a. W razie potrzeby dopisuj nowe idee, zmieniaj sposób ich wyrażenia, by móc dotrzeć z nimi do jak najszerszego grona entuzjastów. Moim planem jest na przykład stworzenie unikalnej serii Pocztówek z hasłami DoM-owego Manifestu, które mogłyby krążyć po realnym i wirtualnym świecie.

A jak Tobie podoba się hasła DoM-owego Manifestu? Które wydaje Ci się najbliższe? Podziel się opinią w komentarzu.

 

Scroll to Top