Mapa życiowych ról

ćwiczenie mapa życiowych rólźródło zdjęcia

Magdalena, jedna z uczestniczek wyzwania, przedstawiając się w naszej grupie na facebooku, napisała: „Bycie mamą pokazało mi zupełnie nieznane lądy – i odkrywam je: czasami biegając radośnie po ziemiach zdobytych, a czasami ledwo powłócząc nogami. Wolę biegać, stąd potrzeba przejrzenia torby podróżnej :)”.

Te słowa bardzo pasują do pierwszego ćwiczenia, które chcę zaproponować w ramach naszego wyzwania. Wczorajszy artykuł dotyczył doceniania życiowych ról (jeśli jeszcze go nie czytałaś, możesz nadrobić w każdej chwili, bo testy są obecne na blogu cały czas – zawsze możesz do nich na spokojnie wrócić). Dzisiaj czas na to, żeby te ważne życiowe role nazwać i zobaczyć ich miejsce w Twoim życiu.

Pomoże Ci w tym MAPA oraz LEGENDA do niej, które możesz POBRAĆ TUTAJ i wydrukować (jeśli nie masz możliwości drukowania materiałów, które udostępniam, masz okazję do użycia swojej kreatywności – możesz taką mapę i legendę w formie tabeli naszkicować sama; niech techniczne sprawy nie staną się przeszkodą do wykonania zadań).

Mapa Życiowych Ról – krok po kroku

Zobaczysz w załączniku, że jest to zwykła mapa świata. Zwykła, ale Ty uczynisz ją niezwykłą. To będzie Mapa Twoich Życiowych Ról. Jak to zrobić?

  1. Nazwij kilka ról, jakie w życiu pełnisz (może być ich 7, czyli tyle ile kontynentów, ale nie musisz się sztywno trzymać tej liczby). Przykładowe nazwy życiowych ról, to „mama”, „żona”,„przyjaciółka”, „pielęgniarka”, „nauczycielka” itd.

  2. Przyjrzyj się mapie i spróbuj nanieść na nią nazwy swoich ról. Możesz tymi nazwami podpisać poszczególne kontynenty, możesz wykorzystać przestrzeń oceanów, możesz zrobić to jeszcze inaczej – tak jak Ci podpowiada Twoja intuicja i Twoja pomysłowość.

  3. Doceń każdą z wypisanych ról. Pomoże Ci w tym legenda w postaci tabeli. Proponuję Ci, byś przy każdej swojej roli wypisała: 3 rzeczy, które wychodzą Ci w tej roli bardzo dobrze, oraz 3 rzeczy, które dzięki danej roli masz.

    Przykładowo, możesz dostrzec, że jako mama: gotujesz pyszne i zdrowe obiadki, potrafisz słuchać uważnie swoich dzieci, wymyślasz kreatywne zabawy (to jest to, co wychodzi Ci w tej roli najlepiej) oraz, że będąc mamą: zaspokajasz swoją potrzebę bliskości, masz poczucie głębszego sensu życia, czujesz się pomocna (to korzyści, które z bycia mamą czerpiesz).

    Nazwanie tych rzeczy przy każdej z ról pozwoli Ci dostrzec i złapać równowagę w dawaniu i braniu. Mam nadzieję, że to ćwiczenie sprawi, że naprawdę poczujesz wdzięczność. Wdzięczność do świata, który Cię otacza, ale także do samej siebie.

    I jeszcze jedno – nie musisz trzymać się kurczowo liczby 3, możesz wypisać więcej swoich umiejętności i korzyści, jeśli czujesz, że Ci się to podoba. Chodzi o to, żeby to były przy każdej roli przynajmniej 3 twoje umiejętności i 3 korzyści, które czerpiesz.

  4. *** Jeśli proces tworzenia mapy wciągnie Cię na dobre, to możesz wejść w to ćwiczenie głębiej i wykorzystać jeszcze dodatkową inspirację (ten element ćwiczenia potraktuj jako taki dodatek, coś z gwiazdką). Jak wiesz, każdy kontynent ma jakieś góry, rzeki, czasem pustynie… Zastanów się, jak to jest w obrębie Twoich życiowych ról.

    Jakie są Twoje największe wyzwania w obrębie każdej z nich (możesz zaznaczyć je na mapie jako szczyty)?

    Jakie biją tam kojące i uzdrawiające źródła, czyli zasoby (zastanów się, gdzie znajdą swoje ujście, tzn. czy korzystasz z tych zasobów na co dzień)?

    A może w obrębie niektórych ról kryją się jakieś pułapki i niebezpieczeństwa, czyli potencjalne kryzysy (te obszary możesz potraktować jako pustynie; pomyśl, jak możesz je omijać albo co będzie Twoją ożywczą oazą)?

  5. Wykończ i ozdób swoją mapę. Możesz wykorzystać w tym celu kredki albo flamastry. Możesz sięgnąć po farby albo po brokat. Doświadczenie podpowiada mi, że taka twórcza aktywność może być nie tylko odprężająca, ale i bardzo odkrywcza. Pobaw się tym zadaniem. Nie musisz mieć zdolności plastycznych. Pomyśl, że robisz to tylko dla samej siebie. Sama zdecyduj, na ile chcesz przy tym zadaniu iść w proces twórczy, a na ile nie. Dostosuj to do Twoich możliwości czasowych.

Baw się tym ćwiczeniem do woli. Wykorzystaj swoja wyobraźnię. Jestem pewna, że wpadniesz jeszcze na wiele ciekawych pomysłów i odkryjesz wiele interesujących rzeczy na temat swojego życia. Wierzę, że Twoja kreatywność Cię poprowadzi.

W naszej grupie jest miejsce na zadawanie pytań i dzielenie się swoimi spostrzeżeniami. Możesz nawet przesłać nam zdjęcie albo skan swojej mapy. Na początku przyszłego tygodnia na pewno pokażę Ci w grupie efekty moich działań i będę czekać na Twoje. Jeśli jeszcze nie dołączyłaś, zachęcam Cię, byś zrobiła to teraz, bo grupa może dać Ci dodatkową motywację, inspirację i wsparcie. Po prostu KLIKNIJ.

Życzę Ci owocnego i odkrywczego weekendu. Poczuj się jak podróżniczka i poczuj smak przygody.

Powodzenia!

PS. Chętnie przeczytam o Twoich wrażeniach z ćwiczenia także w komentarzu! Czy wszystko jest jasno wytłumaczone? Czy masz ochotę usiąść do tego ćwiczenia?

Będę Ci także wdzięczna, jeśli podzielisz się tym artykułem ze swoimi znajomymi w mediach społecznościowych. Jedno Twoje kliknięcie może zrobić w czyimś życiu dużą różnicę.

Scroll to Top