Określanie pasji

określanie pasjiźródło zdjęcia

Z rozpoznawaniem pasji różnie bywa. Dla jednych jest ona oczywista od dzieciństwa i te osoby nie mają żadnych wątpliwości, co nią tak naprawdę jest oraz jak ją rozwijać. Inni zapominają, że mogą wokół niej budować swoje życie osobiste i zawodowe. Boją się, że jej nie mają i nie wierzą, że mogą ją odkryć. Albo skrycie za nią tęsknią, ale paraliżuje ich lęk, że poszukiwanie jej zajmie wiele czasu albo będzie oznaczało zmianę stylu życia i wiele nakładów finansowych.

Tak, jak pisałam we wczorajszym artykule Pasja to Twój skarb, wiele zależy też od tego, jak rozumiemy pasję i jakie znaczenie ma ona w naszym życiu.

Może już znasz swoją pasję, a może ją tylko przeczuwasz. Może nie wiesz, czym ona jest, ale chcesz ją odnaleźć. Niezależnie na jakim etapie odkrywania pasji jesteś, zapraszam Cię do wykonania ćwiczenia, które pomoże Ci ją dookreślać.

Moim zdaniem dokopywanie się do swojej pasji to proces, dlatego nawet jeśli po wykonaniu ćwiczenia nie będziesz mieć całkowitej jasności, zyskiem na pewno okaże się to, że uruchomisz proces myślenia na ten temat. Kto zadaje sobie ważne pytania, ten może liczyć, że z czasem odpowiedzi przyjdą do niego same. Bo wiele tych odpowiedzi jest blisko nas, tylko nie zawsze potrafimy je dostrzec.

Zatem zaczynamy. W dookreślaniu pomoże Ci w tym DIAGRAM, który możesz pobrać tutaj i wydrukować, albo po prostu przerysować go, bo nie jest skomplikowany.

Określ, co nie jest Twoją pasją

Po pierwsze warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co Twoją pasją nie jest, choć może trochę ją przypominać. W tym celu proponuję, abyś dookreśliła:

  • jakie są Twoje ulubione formy REKREACJI,

  • co jest Twoim HOBBY oraz

  • jakie masz ZAINTERESOWANIA,

W zielonym polu na diagramie wpisz czynności, które przyjdą Ci na myśl, gdy próbujesz sobie odpowiedzieć na pytania:

Co lubisz robić w wolnym czasie?

Jak lubisz odpoczywać?

Co Cię odpręża, rozluźnia, relaksuje?

Co jest Twoją ulubioną rozrywką?

W żółtym okręgu wpisz te zajęcia, które możesz traktować, jako swoje hobby. Z pomocą może tu przyjść definicja, którą proponuje Andrzej Burzyński: hobby to coś, co lubisz robić, ale nie musisz być w tym bardzo efektywna.

Może lubisz coś gromadzić i masz już sporą kolekcję?

(Może to znaczki, pocztówki, a może książki, płyty albo rośliny doniczkowe?)

Jakie czynności sprawiają Ci przyjemność, mimo że czujesz iż nie musisz być w tym szczególnie dobra?

W niebieski okrąg wpisz obszary Twoich zainteresowań. Pomogą Ci w tym pytania:

Czym się interesujesz?

Jakie obszary życia Cię ciekawią?

(Może polityka, kultura, gospodarka, nauka, sport …?)

Co w tych obszarach konkretnie Cię interesuje?

O jakiej dziedzinie życia lubisz czytać książki, słuchać audycje, oglądać filmy?

Kiedy określisz te obszary, może się okazać, że na ich podstawie będziesz mieć już mgliste przypuszczenia odnośnie tego, co jest Twoją pasją. Zwłaszcza Twoje zainteresowania mogą na to wskazywać. Oddzielając ten obszar od samej pasji, chciałam Ci uzmysłowić jednak, że samo bierne interesowanie się czymś, samo czytanie na jakiś temat, to dopiero wstęp. To ważny i konieczny warunek, aby żyć z pasją, ale zdecydowanie niewystarczający. Pasja jest bowiem działaniem, wykorzystywaniem posiadanych informacji w praktyce.

Ja na przykład bardzo długo lubiłam czytać książki o tematyce relacji międzyludzkich i uwielbiałam rozmawiać na takie tematy, ale dopiero z czasem potraktowała ten obszar jako pasję. Założyłam bloga, organizuję warsztaty rozwojowe, obmyślam strategię przyszłej firmy opartej na tej pasji.

Określ swoją pasję

Aby dookreślić czerwony obszar na twojej planszy, który oznacza pasję, możesz odpowiedzieć sobie na poniższe pytania i skorzystać z kilku dodatkowych wskazówek, które dla Ciebie przygotowałam.

Co kochasz robić?

Jaka czynność daje Ci poczucie spełnienia i głębokiej satysfakcji?

W jakie zajęcia lubisz się „zanurzać”?

W czym się „rozpływasz” i mogłabyś to robić godzinami?

Co sprawia Ci największą trwałą przyjemność i najmniej się tym męczysz?

Co mogłabyś robić chętnie, nawet jeśli nikt by Ci za to nie płacił?

Do czego starcza Ci determinacji, nawet gdy napotykasz trudności?

Co sprawia Ci radość i w czym masz dobre wyniki i efekty?

 

Wskazówka 1 – Poprzyglądaj się swojej przeszłości

Czy są jakieś wątki, które wciąż się przewijają w Twoim życiu, ale nie doczekały się realizacji? Może kilka razy zaczęłaś już pisać książę, ale nigdy jej nie ukończyłaś? A może w dzieciństwie lubiłaś malować, ale później przez czasy studencie nie miałaś na to czasu? Może przed urodzeniem dzieci tańczyłaś, a potem brakło na to energii, choć ciągle Cię to pociąga? Może co jakiś czas słyszysz od znajomych, że jesteś świetna w słuchaniu i zawsze masz cenne uwagi, które innym pomagają?

Wskazówka 2 – Poprzyglądaj się swojej przyszłości

Zrób to poprzez pryzmat marzeń – nawet tych, które wydają Ci się nierealne. Kim chciałabyś zostać, gdybyś mogła wybrać swój zawód jeszcze raz? Co chciałabyś robić, gdybyś nie była ograniczona sytuacją finansową oraz ilością czasu? Jakie miejsca chciałabyś odwiedzić i dlaczego? Czego jeszcze chciałabyś się nauczyć? Co chciałabyś robić teraz, ale odkładasz to do emerytury, w nadziei, że do niej dożyjesz w zdrowiu i w pełni sił?

Wskazówka 3 – Poprzyglądaj się swoim autorytetom

Jakie osoby Cie fascynują? Kto jest dla Ciebie inspirujący? Kogo podziwiasz? Czy jest coś, co łączy te wszystkie osoby? Co Cię w każdej z nich pociąga? Zastanów się, czy nie są to cechy i działania, które pragnęłabyś urzeczywistnić w swoim własnym życiu, tylko się boisz, że nie potrafisz? Potraktuj swoje fascynacje jak lustro, które odbija Twoje ukryte pragnienia. Więcej w tym temacie znajdziesz w korespondencji z Mirą Jankowską – zachęcam do poczytania.

Wskazówka 4 – Zacznij działać

Jeśli nie masz stuprocentowej jasności, co jest Twoją pasją, zacznij małymi kroczkami realizować jakiś swój pomysł, którego nie jesteś pewna i sprawdź w działaniu, czy to jest to. Działanie jest najlepszą weryfikacją i formą nauki. Jeśli okaże się, że dana czynność/obszar nie jest Twoją pasją, zyskasz sporo nowych doświadczeń i będziesz mogła wziąć się za kolejny pomysł, aż w końcu trafisz na swojego „konika”. Potraktuj życie z pasją jako styl życia i proces poszukiwania siebie i swojej prawdziwej tożsamości.

Jeśli masz jakieś pytania odnośnie tego, co napisałam, możesz zadać je w komentarzu, w grupie na facebooku utworzonej na czas wyzwania MAMO, ODKRYJ SWOJE MOCNE STRONY albo pisząc do mnie bezpośrednio na adres m.m.wieczerzak@gmail.com Postaram się szybko odpowiedzieć i rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości.

Życzę Ci powodzenia w dookreślaniu Twojej pasji!

Podziel się wpisem w mediach społecznościowych i daj znać w komentarzu, jak podoba Ci się ćwiczenie.

Scroll to Top