Zadbana mama #1 – Marta Szyszko

Z początkiem roku z radością otwieram na blogu nowy cykl artykułów pt. Zadbana mama. Będą to portrety mam, które troszczą się w swoim macierzyństwie o przestrzeń dla siebie. Wierzę, że przyglądanie się pozytywnym wzorcom dodaje energii, motywuje do pozytywnych zmian, budzi tęsknotę i zachwyt: „Ja też mogę taka być”. I tu nie chodzi o bierne powielanie innych, ale o odwagę wypracowania własnej ścieżki rozwoju, aby móc cieszyć się swoim życiem na swoich własnych warunkach.

Pierwszą inspirującą mamą, która odpowiedziała na moje pytania, jest Marta Szyszko, którą możecie dodatkowo znaleźć na jej trzech blogach: Niedoskonała Mama, Kobieta w e-biznesie oraz Take it izi. Życzę miłej lektury. Na końcu dowiesz się, jak w łatwy sposób możesz poznać inne fantastyczne kobiety, które łączą macierzyństwo z rozwijaniem pasji i ciekawą pracą zawodową.

Ile masz dzieci i w jakim są wieku?

Mam dwójkę: 5-letniego syna i 6-letnią córkę.

Zabawna historia z Waszego rodzinnego życia…

Przychodzi mi do głowy jedna sytuacja – wakacje, zwiedzamy zamek we Fromborku, na co mój synek wypala:

– Tato, to nie zamek! To Fromborek! 🙂

Czym zajmujesz się zawodowo?

Prowadzę trzy blogi, piszę teksty dla agencji SEO, prowadzę blog branżowy dla klienta, ująć to mogę w jednym słowie – copywriting. Zresztą moja firma tak właśnie się nazywa: Marta Szyszko Copywriting.

Co najbardziej w sobie lubisz?

To, że intuicja podpowiada mi, co dla mnie najlepsze. Gdy dość długo zostałam w domu z dziećmi (nawet teraz z niego nie wyszłam, bo pracuję zdalnie, ale one już są w szkole i przedszkolu), pojawiały się krzywe spojrzenia, oceny, zarzucanie braku ambicji, narażania na szwank atrakcyjności w oczach męża, ale też wieszania się na dzieciach z braku innych pomysłów na siebie. Bolało, ale byłam konsekwenta w swoich wyborach, bo one mnie uszczęśliwiały. Dziś najbardziej w sobie lubię to, że mogę zarabiać na tym, co przychodzi mi naturalnie, czyli na pisaniu, i żadne sceptyczne uwagi nie mogą sprawić, że zacznę dopasowywać się do innych, jeśli ma to być sprzeczne ze mną. Moda na karierę – modą. Robię to, co uważam, w swoim czasie.

Jakie jest Twoje ulubione pomieszczenie w Twoim domu?

Łóżko – bo uwielbiam otulić się kołdrą po długim dniu. Fotel w pokoju, który jest jednocześnie moim stanowiskiem pracy. Kuchnia, bo z niej wydobywają się dźwięki i aromaty, które tworzą przytulny dom – taki ze zdrowymi, tradycyjnymi posiłkami.

W jaki sposób dbasz o siebie na co dzień?

Wbrew pozorom nie makijażem! Nie robię tego, ale oczywiście reguluję brwi i farbuję odrosty. Dbam o siebie, pracując. Gdyby nie pasja do blogowania, nie chciałoby mi się wykonywać typowych matczynych obowiązków, jak: rozwożenie dzieci do placówek, gotowanie obiadu. Dzięki pracy, te czynności są dla mnie wytchnieniem i odmianą, której często potrzebuję. Dbam o siebie, idąc na spacer, zdrowo się odżywiam, unikam stresu, celebruję codzienność. Natomiast mam awersję do centrów handlowych, gdzie za dużo dla mnie zapachów, bodźców i pokus.

Z kim lubisz spędzać czas (poza swoimi dziećmi)?

Z moim mężem, nawet wtedy, gdy jestem ze swoimi dziećmi. Uwielbiam wypady do innego miasta z moją znajomą Kasią. Szkoda, że tak rzadko coś organizujemy. Ogranicza nas trochę budżet i czas, ale taki weekend poza miastem to wspaniały reset. Nie jestem typem duszy towarzystwa. Lubię też samotność. Gdy dzieci nie ma, to dla mnie luksus.

Czy masz jakąś pasję? Kiedy i jak ją rozwijasz?

W ramach blogowania mogę rozwijać pasję do biznesu, copywritingu, fotografowania. Robię to w każdej wolnej chwili. Nałogowo pochłaniam też książki. Lubię jeździć rowerem po lesie.

Największe wyzwanie, jeśli chodzi o rozwój osobisty…

Dużym wyzwaniem jest dla mnie rozdzielenie życia zawodowego od prywatnego. Raz poprosiłam męża, żeby zerknął mi na pewne konto dla przedsiębiorców, ale nie dogadaliśmy się i w efekcie zamiast zyskać 600 zł po roku, straciłam 20 zł za prowadzenie konta, które nie było objęte promocją, bo moja firma miała ponad rok. Byłam wściekła, ale pomyślałam: „Wolę się kłócić w małżeństwie o sprawy ważne, nie chcę zaśmiecać go jeszcze tym”. Przełknęłam gorzką pigułę i nie wracałam do tematu.

Wyzwaniem jest, więc rozdzielenie tego, co osobiste od tego, co zawodowe, a gdy się nie uda, nie popadanie w kosmiczne poczucie winy. Staram się mieć wtedy z tyłu głowy taką maksymę: „Ocknij się. Nie we wszystkim można być najlepszym. Życie to ciągłe wybory“.

Jak radzisz sobie w kryzysowych sytuacjach jako mama?

Nie ma takiej możliwości, żebym miała kryzys jako mama, o ile w moim życiu prywatnym i zawodowym wszystko jest na swoim miejscu i kiedy moje potrzeby są zaspokojone. Kiedy mam z czego dawać, to nawet to, że dzieci sobie napluły do pomidorówki i muszę wylać dwa talerze, przyjmuję ze względnym spokojem. Natomiast, kiedy stres w pracy bierze górę, kiedy pojawiają się nieporozumienia w moim związku (a czasem się pojawiają), najmniejsza bzdura może wytrącić mnie z równowagi, reaguję nieadekwatnie do sytuacji, a potem żałuję.

Wiem, że na mój związek i relacje z dziećmi świetnie działa to, gdy jestem spokojna, zadowolona, spełniona. Więc wypróbowuję różne techniki w obliczu porażek. Pierwsza myśl jaka się wtedy pojawia to: „Czy ta pierdoła będzie miała aż takie znaczenie za rok o tej porze?“ A skoro nie, to czy warta jest siwego włosa, kłótni, posępnego nastroju? Wprowadzam plan naprawczy, zmieniam to, co mogę, a na reszcie się nie zatrzymuję.

***

Wirtulna Parapetówka z super-mamami

No i jak? Podobało się? Mnie bardzo! Już niedługo wywiad z kolejną zadbaną mamą, a tymczasem zapraszam Cię na facebookowe wydarzenie: „PRZESTRZEŃ DLA MAMY – Parapetówka w Grupie Dom Dobre Miejsce”

Parapetówka w grupie Dom dobre miejsce

Codziennie od 18-22 stycznie 2016 w godzinach 21-22 w Grupie będzie dyżurować jedna mama-ekspertka, która chętnie odpowie na nurtujące Cię pytania. Wiesz, kto zgodził się wziąć udział w tym projekcie? Same fantastyczne mamy:

18 stycznia –  Małgorzata Musiał z bloga www.DobraRelacja.pl (mentorka grup SAFE, profesjonalnie wspierająca świeżo upieczonych rodziców, prowadzi warsztaty i konsultacje dot. wychowywania)

19 stycznia –  Grażyna Pawtel-Lorente z bloga www.BinzesMam.com (freelancerka zajmująca się tworzeniem stron internetowych, specjalistka ds. marketingu i zarządzania, współzałożycielka i prezes stowarzyszenia Tyskie Szpilki w Biznesie)

20 stycznia –  Monika Szczepanik z bloga www.SwiatZyrafy.pl (pedagog, trenerka rozwoju osobistego, propagatorka idei Porozumienia Bez Przemocy Marshalla Rosenberga)

21 stycznia –  Magdalena Rolnik z bloga www.MagdalenaRolnik.pl (doradca mam w zakresie rozwoju osobistego, pomaga kobietom wychowującym dzieci w odnalezieniu siebie, inspiruje do poszukiwania swojej drogi zawodowej)

22 stycznia –  Anna Czupryniak-Fabiniak z bloga www.RodzinneLove.eu (pedagog, coach zdrowia, trenerka, autorka artykułów z dziedziny zdrowego rozwoju, wychowania dzieci oraz edukacji zdrowotnej, twórczyni marki MamaTataOno – manufaktury unikatowych zabawek hand made)

Zapowiada się przednia zabawa i dużo rozwojowej inspiracji. Koniecznie DOŁĄCZ DO NAS!!! Widzimy się w Grupie 😉

About The Author

Scroll to Top